For WheelWOD Games Season Schedule

To Register for WheelWOD Games International Online Qualifier

The WheelWOD Games 2022 will be held in Raleigh North Carolina December 1-5 (Confirmed) . Host venues are Neuse River CrossFit , Raleigh Convention Center & North Raleigh Christian Academy.

The WheelWOD Games are in its 9th Season and have been to leaders in inclusive competitive functional fitness, previously hosted in Collingwood & Wasaga Beach, Ontario Canada with the UG Series starting with a seated only division in 2015 the games have grown to 10 times its original size and now in 2022 it include 11 divisions for male and female athletes to have fair competition. The separation of, and addition of divisions in 2022 will be the first in the field to be the fairest playing field we have seen yet in adaptive functional fitness competitions.

The 11 Divisions for competition are as follows:

Seated 1: Without Hip Function

Seated 2: With Hip Function

Seated Quad: 3 or more limbs impaired – *NEW*

Upper Impairment 2 points of contact

Upper Impairment 1 Point of contact

Lower Impairment 2 Points of Contact

Lower Impairment 1 Point of Contact

Sensory – Vision & Hearing

Short Stature

Neuromuscular Major

Neuro Muscular Minor

To understand the classifications click herehttp://wheelwod.com/competition-classifications/

THE GAMES

Athletes from all around the world will compete across these divisions for the title of the fittest in their classification. The test of fitness will include Functional Fitness, Strongman, Gymnastics, Endurance, Weightlifting and many more! These games will have 10+ events over 3 days and will be definitely the toughest challenge the athletes have faced yet.

Athletes will qualify as the best in their divisions, through WheelWOD IOQ, WODACELONA, Atlantic Coast Classic, and Stage 2 of the WheelWOD Games Qualifier. This will been a full year of opportunity to make these games and in October the fittest will take the competition floor to show the world what they can do!

THE ATHLETES

WILL BE PUBLISHED ONCE ALL HAVE QUALIFIED

UPPER DIVISION

MEN 1 POINT (ABOVE ELBOW)

WOMEN 1 POINT (AE)

MEN 2 POINT (BELOW ELBOW)

WOMEN 2 POINT (BE)

LOWER DIVISIONS

MEN 1 POINT (ABOVE KNEE)

WOMEN 1 POINT (AK)

LOWER 2 POINT (BELOW KNEE)

LOWER 2 POINT WOMEN (BK)

NEUROMUSCULAR DIVISIONS

MAJOR NEURO MEN

MAJOR NEURO WOMEN

MINOR NEURO MEN

MINOR NEURO WOMEN

SEATED DIVISIONS

SEATED 1 MEN (WITHOUT HIP)

SEATED 1 WOMEN (WITHOUT HIP)

SEATED 2 MEN (WITH HIP)

SEATED 2 WOMEN (WITH HIP)

SHORT STATURE DIVISION

SHORT STATURE MEN

SHORT STATURE WOMEN

SENSORY DIVISION

2021 WORKOUTS

EVENT 1: – “Under Tension”
Friday At Neuse River CrossFit
10:00am start

Upper 1 pt & 2 Pt
4 minutes
1 Rep Max Back Squat

Lower 1 pt & Lower 2 pt
4 minutes
1 Rep Max Front Box Squat

Major Neuro
4 minutes
1 Rep Max Front Box Squat

Minor Neuro, Short Stature & Sensory
4 minutes
1 Rep Max Back Squat

Seated 1 & 2
4 minutes
1 Rep Max Bench Press

1 minute transition to Event 2

EVENT 2 – “Pressure Cooker”
1 minute (TBA at event) Friday At Neuse River CrossFit

1 minute transition to Event 3

EVENT 3 – “Under Pressure”
Friday At Neuse River CrossFit

Upper 1 pt & 2 Pt
Lower 1 pt & Lower 2 pt
Major Neuro
Minor Neuro, Short Stature & Sensory
1 Rep Max clean
* note can be deadlift to Hang Clean or Power Clean for all divisions

Seated 1 & 2
4 minutes
1 RM Hang Clean

EVENT 4 – “Chop Wood, Carry Water”

Upper Impairment

4 RFT
7 Dumbbell G2Sh 70/50
5 Lat burpee over Db
150m Ski Erg
10 min cap

Lower Impairment 1 Point (AK)

4 RFT
7 Db G2Sh 50/35
5 Lat burpee over Db
150m Ski Erg
10 min cap

Lower Impairment 2 Point (BK)

4 RFT
7 Db G2Sh 70/50
5 Lat burpee over Bag
150m Ski Erg
10 min cap

Major Neuro

4 RFT
5 Db G2Sh 35/25
5 knee burpees
100m Ski Erg
10 min cap

Minor Neuro

4 RFT
5 Db G2Sh 50/35
5 Lat burpee over Db
100m Ski Erg
10 min cap

Short Stature

4 RFT
7 Db G2Sh 35/25
5 Lat burpee over Db
100m Ski Erg
10 min cap

Sensory

4 RFT
7 Db G2Sh 70/50
5 Burpees
150m Ski Erg
10 min cap

Seated 1

4 RFT
7 Alt SA Db G2Sh 35/20
5 U-Turns 20″
150m/100m Ski Erg
10 min cap

Seated 2

4 RFT
7 Alt SA Db G2Sh 50/35
5 U-Turns 20″
150m/100m Ski Erg
10 min cap

EVENT 5 – “Just A Chipper”

Upper Impairment

AMRAP 15
90 Wallballs 14/10 @ 10/9 (2pt 20/14)
50 GHD Sit ups
50 Pistols
30 KB Box Step overs 20″ 24/16kg
10 1 arm ring rows
(feet 4ft past rings)

Lower Impairment 1 point (AK)

AMRAP 15
90 Wallballs 14/10 @ 10/9
30 Pistols
30 Toes 2 Bar
15 Bar Muscle Ups/Chest 2 Bar
10 Def HSPU 6/4″

Lower Impairment 2 point (BK)

AMRAP 15
90 Wallballs 20/14 @ 10/9
50 GHD Sit ups
30 Toes 2 Bar
15 Bar Muscle Ups/Chest 2 Bar
10 Def HSPU 6/4″

Major Neuromuscular

AMRAP 15
70 Wallballs 14/10 @ 9/7
30 Hanging Knee Raises
30 Air Squat plate hop 4″
15 Burpees to target 4″
10 1 arm ring rows
(feet 4ft past rings)

Minor Neuromuscular

AMRAP 15
70 Wallballs 14/10 @ 10/9
30 GHD Sit ups
30 Hand Release Push ups
15 Box Step overs 20″
10 C2B

Short Stature

AMRAP 15
70 Wallballs 14 @ 7ft
30 T2B
30 Alt Pistols
15 Burpees to target 4″
10 C2B

Sensory

AMRAP 15
90 Wallball thruster 20/14
50 GHD Sit ups
50 Alt Pistols
30 KB Box Step up 20″ 24/16
10 C2B

Seated 1

AMRAP 15
70 Wallballs 14/10 9/7ft
30 Med Ball Sit ups
5 Down & Back UB Wheelie
30 Db hand box step ups 20/10 to 45lb Plate
10 Ring Muscle Up

  • Wheelie Must be 1 down & Back Unbroken or go back and reset last completed length

Seated 2

AMRAP 15
70 Wallballs 14/10 9/7ft
30 Med Ball Sit ups
5 Down & Back UB Wheelie
30 Db box step ups 35/20 to 2x 45lb Plates
10 Ring Muscle Up

Wheelie Must be 1 down & Back Unbroken or go back and reset last completed length

EVENT 6 – “Sprint 1”

All events are 8 min cap then athletes have 2 minutes to start event 7

Upper Impairment
1200m Run
8 min Cap
2 min rest after cap

Lower 1 point
1000m Ski
8 min Cap
2 min rest after cap

Lower 2 pt
800m Run
8 min Cap
2 min rest after cap

Major Neuro
800m Run
8 min Cap
2 min rest after cap

Minor Neuro
1200m Run
8 min Cap
2 min rest after cap

Short Stature
800m Run
8 min Cap
2 min rest after cap

Sensory
1000m Ski
8 min Cap
2 min rest after cap

Seated 1
1200m Wheel
8 min Cap
2 min rest after cap

Seated 2
1200m Wheel
8 min Cap
2 min rest after cap

EVENT 7 – “The Coffin (Sprint 2)”

4 Rds
3 Mins on 30 secs off

Upper Impairment
500/400m Row ea. rd to start
Max distance Coffin flip 100
1 Arm flip only
Furthest distance wins

Lower Impairments 1pt & 2pt
500/400m Row ea. rd to start
Max distance Coffin flip 100

Major Neuro
300m/250m Row ea. rd to start
Max distance Coffin flip 100
Furthest distance wins


Minor Neuro
500/400m Row ea. rd to start
Max distance Coffin flip 100
Furthest distance wins

Short Stature
300m/250m Row ea. rd to start
Max distance Coffin flip 100
Furthest distance wins

Sensory
500/400m Row ea. rd to start
Max distance Coffin flip 100
Furthest distance wins

Seated 1
300m/250m Row ea. rd to start
Max distance Coffin flip 100
Furthest distance wins

Seated 2
400m/300m Row ea. rd to start
Max distance Coffin flip 100
Furthest distance wins


12:30PM Finish

EVENT 8 – “Sprint 3”

All Division 5 Min Max Distance Sprint Swim
25 Meter Pool

EVENT 9 – “Under The Lights”

7 Min Amrap
Clean & Jerks

Upper 1point
Barbell Loaded 105/65

Upper 2 pt
Barbell Loaded 140/90

Lower 1 pt ( can use hang power clean)
Barbell Loaded 95/65

Lower 2 pt
Barbell Loaded 135/85

Major Neuro
Barbell Loaded 65/45

Minor Neuro
Barbell Loaded 95/65

Short Stature
Barbell Loaded 65

Sensory
Barbell Loaded 135/85

Seated 1
Barbell Loaded 75/45

Seated 2
Barbell Loaded 95/55

EVENT 10 – “Chaos 1”

EVENT 11 – “Chaos 2”

2021 TITLE SPONSORS

PINNACLE BANK – THE PHOENIX

NAME PLATES SPONSOR

RX SMART GEAR

GOLD SPONSORS

NEUSE RIVER CROSSFIT

WHEELPAY

EQUIP PRODUCTS

ROUGUE FITNESS

CONCEPT 2

Silver Sponsors

FRAGILE FLOWER BARBELL CLUB

ELEMENT 26

DOC SPARTAN

VICTORY GRIPS

SET BARS

CB SUPPLEMENTS

UNBARD

SINFIT

SUN STONE LAB

ANGUS BARN

STATE FARM

GATEWAY BUILDING COMPANY

VENDORS

TO BE ANNOUNCED

HOW TO WATCH

On Site Ticket Sales – on sale September 1st :BUY TICKETS

YouTube Live: WATCH HERE

SOCIAL UPDATES

Instagram: @WheelWOD

Facebook: @WheelWOD